Türkiye Cumhuriyeti

Milano Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Dövizle Askerlik İşlemleri, 23.03.2016

DÖVİZLE ASKERLİK

BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR VE İZLENMESİ GEREKEN PROSEDÜR

 

Yapılan değişikliklere göre;

- Dövizle askerlik bedeli 6.000,- Avro'dan 1.000,- (Bin) Avro'ya indirilmiştir.

- Sözkonusu bedelin taksitle ödenmesi mümkün değildir, peşin ödenmesi gerekmektedir.

- Dövizle askerlikten yararlanmak için yükümlülerin başvurabilecekleri son tarih, 38 yaşlarını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihidir.

 

Ayrıca 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na eklenen geçici 53. Madde çerçevesinde;

- Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önce eski mevzuat gereğince, 1.000,- (Bin) Avro veya daha fazla ödeme yapan vatandaşlarımız askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaktır (Bununla birlikte, 1.000,- Avro üzerindeki ödemeler kendilerine iade edilmeyecektir.)

 

- 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmamış olanlar ile daha önce başvurduğu halde ödemelerini süresi içinde tamamlamadığı için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılan vatandaşlarımız da 31 Aralık 2017 tarihine kadar Başkonsolosluklarımıza başvurmak suretiyle durumlarını belgelendirmeleri ve sonrasında başvurularının kabulüyle 1.000,- Avro'yu peşin olarak ödeyerek yeni kanundan yararlanabilecektir (Bu durumdaki kişilerden daha önce 1.000,- Avro veya üzerinde ödeme yapanların ayrıca ödeme yapmasına gerek bulunmamaktadır. Bununla birlikte, 1.000,- Avro üzerindeki ödemeler kendilerine iade edilmeyecektir.)

 

KİMLER YARARLANABİLİR ?

 

1. Yabancı ülkelerde, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile ya da yabancı ülke vatandaşlığı almak suretiyle, Türkiye'de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak.

 

2. Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile silah altına alınmamış olmak.

 

3. Durumlarını ispatlayan belgelerle birlikte, en geç 38 yaşını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihine kadar Başkonsolosluklara başvurmak ve 1.000,- Avro'yu ödemek.

 

ÖNEMLİ NOT: Durumunuzun değerlendirilmesi ve başvuru için  www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alarak bizzat gelmeniz gerekmektedir.

 

 

 

İlk aşamada ibraz edilmesi gereken belgeler

 

NÜFUS CÜZDANI VE İKİ ADET  FOTOKOPİSİ

(ÖN VE ARKA YÜZÜNÜN FOTOKOPİSİ)

 

ESKİ LACİVERT T.C. PASAPORTU VE İŞLEM GÖRMÜŞ SAYFALARININ  İKİ ADET  FOTOKOPİSİ

(1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, VE 60. SAYFALAR İLE TÜRKİYE’YE

GİRİŞ ÇIKIŞ  DAMGALARINI İÇEREN BÜTÜN SAYFALARIN FOTOKOPİSİ)

VE YENİ PASAPORTUN (bordo) İŞLEM GÖRMÜŞ SAYFALARININ FOTOKOPİSİ.

 

 

BAŞVURU ANINDA SÜRESİ GEÇERLİPERMESSO DI SOGGIORNO VE  İKİ ADET  FOTOKOPİSİ

( SÜRESİ GEÇERLİ OTURMA VE ÇALIŞMA MÜSAADESİ KARTI)  OTURMA MÜSAADESİNİN NEDENİ ÇALIŞMA  VE / VEYA AİLEVİ NEDENLERLE OLMALIDIR. )

 

3 ADET FOTOGRAF  (SON 3 AY İÇİNDE ÇEKİLMİŞ OLMASI GEREKLİDİR)

 

INPS ‘DEN ALINMIS ESTRATTO CONTO CONTRIBUTIVO – ÇALIŞILAN YER VE SEKTÖRE BAĞLI OLARAK ÇALIŞILAN GÜNLERİN PRİMLERİNİN YATIRILDIĞINA DAİR GÜN HESABI YAPILMASI İÇİN BİLGİLERİN BULUNDUĞU BAŞKA KURUMLARDAN DA BELGE TEMİN EDİLEBİLİR ( ÖRNEĞİN: INPDAP VS)

(BELGENİN GÜNCEL TARİHLİ  OLMASI GEREKMEKTEDİR)

 

İŞÇİ STATÜSÜNDEKİ VATANDAŞLARIMIZ:  SON MAAŞ BORDROSU (ULTIMA BUSTA PAGA) VE

İŞVEREN YAZISI. (DICHIARAZIONE DEL DATORE DI LAVORO).

 

İŞVEREN STATÜSÜNDEKİ  VATANDAŞLARIMIZ: TİCARET ODASINDAN (CAMERA DI COMMERCIO)

VİSURA CAMERALE VE MUHASEBECİLERİNDEN TEMİN EDECEKLERİ

 

EĞER İŞSİZ DURUMUNDA İSENİZ CENTRO İMPİEGO’DAN ALINACAK OLAN İŞSİZLİK BELGESİ VEYA KENDİ YAZACAĞINIZ BEYANNAME DE GEÇERLİ OLABİLİR.

 

 

T.C. MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

 

Not: Eski tip lacivert renk kaplı pasaportunuzun olmaması durumunda, eğer başvuru sırasında o pasaportunuzda bulunan giriş-çıkış kayıtlarına gereksinim duyulur ise işlemlerinizde uzama olması mümkündür.

 

 

 

 

 

---BAŞVURU ANINDA GEÇERLİ OLAN OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİNE SAHİP OLARAK İŞÇİ, İŞVEREN SIFATIYLA VEYA BİR MESLEK YA DA SANATI İCRA ETMEK SURETİYLE EN AZ ÜÇ YIL (365X3=1095 GÜN NET) SÜRE İLE YABANCI ÜLKEDE ÇALIŞMIŞ OUP HALEN İKAMET EDEN VATANDAŞLARIMIZ DÖVİZLE ASKERLİK YAPMA HAKKINA SAHİPTİR. 1095 GÜN HESAPLANIRKEN TÜRKİYE’DE GEÇİRİLEN SÜRELER KESİNLİKLE SAYIMA DAHİL EDİLMEZ

 

                ---ASKERLİK HİZMETİ İÇİN BAŞVURACAK VATANDAŞLARIMIZIN TÜRKİYE’YE GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA PASAPORTLARINA GİRİŞ VE ÇIKIŞ DAMGALARINI MUNTAZAM OLARAK VURDURMALARI GEREKMEKTEDİR.

 

---DÖVIZLE ASKERLIK BAŞVURULARINDA ŞAHSİ MÜRACAAT ZORUNLUDUR.  POSTA YOLU İLE  İŞLEM YAPILMAZ. İŞLEMLER BANKADA ÖDEMENİN YAPILMASI SONRASINDA BAŞKONSOLOSLUĞUMUZA TESLİM EDİLECEK OLAN BANKA DEKONTU VE DİĞER GEREKLİ BELGELERİN BİRER ADET FOTOKOPİSİ İLE YAPILACAKTIR.

 

.--- SADECE BÜTÜN BELGELERİN KONTROL EDİLEREK VATANDAŞIMIZIN DURUMUNUN UYGUN GÖRÜLMESI  HALİNDE BAŞKONSOLOSLUĞUMUZCA BANKA ÖDEME  YAZISI DÜZENLENECEKTİR.

BELGELERİ BAŞKONSOLOSLUĞUMUZCA KONTROL EDİLMEDEN YAPILMIŞ VE YAPILACAK OLAN ÖDEMELER KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ.

 

 

--- ŞU ANDA YÜRÜRLÜKTE OLAN KANUN UYARINCA ÖDENECEK TOPLAM DÖVİZ MİKTARI 1.000,- EURO’DUR.

 

--- ÖDEMELER TAKSİTLE YAPILMAZ

 

--- ASKERLİK ÖDEMESİ BAŞKONSOLOSLUĞUMUZDAN ALACAĞINIZ BANKA ÖDEME FORMU VE KESİNLİKLE ÖDEMEYLE İLGİLİ TALİMATLAR DOĞRULTUSUNDA YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.