Milano'da Yaşayan Türkler Fotoğraf Sergisi

Özgür Uludüz 21.06.2019
MİLANO&TÜRKLER: PORTRELER
FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILIŞ KONUŞMASI

Değerli vatandaşlarım,
Sevgili mesai arkadaşlarım,
Sevgili Görkem,

Milano ve Türkler: Portreler Fotoğraf Sergisi açılışında bizlerle olduğunuz için öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Hoşgeldiniz!
Açılışını yapmakta olduğumuz sergimizin fotoğraf sanatçısı olarak kendisi için taşıdığı anlamı Görkem bize biraz evvel aktardı, izninizle ben de benim ve Başkonsolosluğumuz için olan anlamını birkaç cümleyle dile getirmek istiyorum.
Görkem gibi benim için de bu eski bir düşüncenin, zaman içinde kafamda olgunlaştırdığım bir hayalin hayata geçirilmesi esasında: O hayal şu: Önceleri genç sonrasında ise giderek daha az genç bir diplomat olarak görev yaptığım yerlerde çeşitli kültürel faaliyetlerin hazırlıklarını gerçekleştirdiğim yıllarda, bir gün fırsat oluştuğunda “başka” bir kültürel faaliyet gerçekleştirmek.
Neden ve nasıl “başka”? Başka, çünkü konusu fiilen görev yaptığımız, bulunduğumuz yer ve oradaki Türklerin o yer ile olan ilişkisi olsun; Başka, çünkü icra edeni, sanatçısı “oradan” olsun; ve nihayet başka, çünkü mekanı Temsilciliğimizin ta kendisi olsun ve oraya yeni bir işlev, yeni bir anlam yüklesin. Bugün açacağımız ve sizlerin hem konusu hem hedeflediği izleyici kitlesi olduğunuz, sanatçısı da sizlerden biri olan Milano ve Türkler: Portreler işte tam da böyle bir sergi.
Eğer sorarsanız ki bu ne kadar basit bir fikir, şimdiye kadar yapılmamış olabilir mi, ilk olabilir mi? Evet, olabilir. En azından yurt dışı temsilciliklerimizde bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz sanatsal ve kültürel etkinliklerin genel yapısı dışında kaldığını söyleyebilirim. Fakat, belki de bu ve bundan sonra devam edeceğimiz diğer etkinliklerimizle yeni bir moda yaratırız, bir bakmışsınız fikir ilgi görmüş ve daha pek çok yerde benzerleri gerçekleşiyor. Sonuçta çoğu moda akımı Milano kaynaklı olduğuna göre! Düşünmesi bile güzel!
(Ara)
Evet, bundan sonra da başka etkinliklere açık olacak Başkonsolosluğumuz, halka açık etkinlik mekanı olarak da işlevi olacak; Milano son derece ilginç bir şehir, İtalya’nın en yaratıcı ve dinamik bölgesinin merkezinde, moda ve tasarım denince dünyada akla gelen belki de ilk şehir, yenilikçi bir yönü var. Bizler de bunu artık dışarıdan izlemektense kendi çapımızda bir parçası olalım istedik.
Yapacağımız etkinliklerin tek değişmez kuralı şu olacak: Fiilen burada yaşayan, çalışan vatandaşlarımızın eserlerinden oluşacak. Mümkün mertebe, zaten alanında büyük başarılar kazanmış ve isim yapmış sanatçılarımıza değil henüz yolun başında olan ve o yüzden daha fazla desteğe ihtiyaç duyanlara öncelik vereceğiz. Ressam, heykeltraş, modacı, tasarımcı, fotoğrafçı…bu mekanda bir şekilde sergi veya etkinlik olarak tasarlanmaya uygun güzel bir fikri, bir projesi olan tüm vatandaşlarımıza, görev bölgemizde yaşıyor olmaları şartıyla, bu mekanı kullandıracağız.
Neden bu mekan derseniz; çünkü 2017’de hizmete açılan bu bina bizim. Bizim derken benim ve Bakanlığımın değil sadece, sadece devlet değil sahibi, devlet sizler için var olduğuna göre sizin de! İşte bu noktada bu sergi beni özellikle heyecanlandırıyor çünkü bu serginin esas derinde yatan amacı devlet ve vatandaş arasındaki bazen görünür bazen görünmez engelleri sanat ve kültür yoluyla aşmak, esasında aynı bütünün parçası olduğumuzu, devletin ve vatandaş olmanın tek başlarına anlam taşımadığını bizlere, hepimize hatırlatmak!
(Ara)
Sergide yer alan fotoğraflar, yüzler sizlerden başkalarına da ait olabilirdi; bu bir seçkinler sergisi değil, sergi Milano’da yaşayan Türklerin ne kadar farklı alanlarda ne kadar ilginç mesleklerde başarıyla hayat mücadelesini sürdürdüğünü ve bunu yüzlerindeki gülümsemeyi yitirmeden yapabildiğini gösteriyor. Türk insanının uyum gücünü, direncini, başarıya olan açlığını, rekabetçiliğini ve dinamizmini simgeliyor. İtalya’da ödüllü bir pizza ustası olmak, tanınmış bir dansçı ve koreograf olmak, bir moda tasarımcısı olmak, hem de markanın doğduğu şehirde aranan bir Alfa Romeo ustası olmak, bunlar kolay kolay gerçekleşecek şeyler değil, kendiliğinden olan başarılar hiç değil, sizler kendisiyle barışık, çalışkan ve üretken insanımızın gerçek birer temsilcisisiniz. Bunun farkında ve bilincindeyiz!
İşte bu sebeple, ben, Başkonsolosunuz Özgür Uludüz, kendim ve tüm mesai arkadaşlarım adına sizlere her baktığımda, sizleri dinlediğimde gururla hep bunu görüyorum; birbirleriyle eşit, İtalyan toplumuyla eşit ve bizlerle eşit olan ama her zaman eşsiz kalabilen Türk insanını!
(Ara)
Bu sergi sizlerin çabalarının, başarılarının tarafımızdan bir takdirinden, eskilerin deyimiyle Milano Türklerine bir methiyeden ibaret değil; bu sergi aynı zamanda sizlere Başkonsolosluğunuz olarak bizim bir hediyemiz ama bunu mümkün kılan esasında sizler olduğunuz için sizin de bizlere ve kendinize bir hediyesi. Bu hediye için çok çalışan, kendisi de fiilen serginin 20. fotoğrafının konusu olan sevgili Görkem Arpakçı’ya içtenlikle teşekkür ediyor, serginin kariyerine katkı sağlamasını diliyor ve hepinize içten sevgilerimi sunuyorum.
Sağ olun, var olun!
Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 17:00

BAŞVURU SAATLERİ < 09:00 - 12:00 > saatleri arasındadır. www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınmasını müteakip, BAŞVURU YAPILMASI, BİLGİ VE EVRAK ALINMASI- mümkündür.
7.12.2020 8.12.2020 Milano Azizi Ambrogio Günü ve Dini Bayram
25.12.2020 26.12.2020 Noel Tatili
1.1.2021 1.1.2021 Yılbaşı Tatili
6.1.2021 6.1.2021 Yortu
5.4.2021 5.4.2021 Paskalya
25.4.2021 25.4.2021 İtalyan Milli Bayramı
1.5.2021 1.5.2021 İşçi Bayramı
13.5.2021 13.5.2021 Ramazan Bayramı
2.6.2021 2.6.2021 İtalyan Cumhuriyet Bayramı
20.7.2021 20.7.2021 Kurban Bayramı
15.8.2021 15.8.2021 İtalyan Dini Bayramı
1.11.2021 1.11.2021 Azizler Günü
7.12.2021 8.12.2021 Milano Azizi Ambrogio Günü ve Dini Bayram
25.12.2021 26.12.2021 Noel Tatili
1.1.2022 1.1.2022 Yılbaşı Tatili