Türkiye Cumhuriyeti

Milano Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa’da açtığı ilk konsüler temsilcilikler arasında yer alan Başkonsolosluğumuz 1938 yılından bu yana hizmet vermektedir. Anılan tarihten itibaren Milano’da değişik mekanlara taşınan kançılaryamız 2017 yılı Mart ayından bu yana “36, Via Antonio Canova, 20145 Milano” adresinde mülkiyeti devletimize ait binada faaliyet göstermektedir. 

Tüm Kuzey İtalya’yı kapsayan Başkonsolosluğumuz görev çevresi içinde Lombardia, Emilia-Romagna, Liguria, Friuli-Venezia-Giulia, Piemonte, Trentino Alto-Adige, Marche, Valle d’Aosta ve Veneto idari bölgeleri yer almakta; Başkonsolosluğumuza kayıtlı 31.000 vatandaşımızın yaşadığı bu bölgelerde İtalya’daki ekonomik aktivite’nin %70’i yaratılmaktadır.  

Kuzey İtalya’nın merkezinde önemli bir finans-ticaret-kültür ve sanat şehri olan Milano’nun yanısıra, başlıca turizm ve eğitim merkezleri (Venedik, Bologna, Milano, Torino), önemli limanlar (Cenova, Trieste, Ancona) ve büyük endüstri merkezleri (Torino, Modena) görev bölgemiz içinde bulunmaktadır. Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatında önemli rol oynayan Trieste limanına yılda yaklaşık 250.000 TIR’ımız geçiş yapmaktadır.

Sayıları özellikle son 10 yıl içinde artarak 31.000’i aşan görev bölgemizde mukim vatandaşlarımızın büyük bölümü inşaat ve hizmet sektörlerinde çalışmaktadır. Bir kısmı çeşitli sektörlerde küçük ve orta ölçekli işletme sahibidir. Endüstriyel tasarım, mimarlık, mühendislik, ekonomi-finans danışmanlığı gibi meslekleri icra eden vatandaşlarımızın sayısı da artmaktadır.

Milano, Bologna, Venedik ve Torino’daki üniversitelerde lisans ve lisansüstü öğrenimini sürdüren 1500’e yakın öğrencimiz bulunmaktadır. 

Başkonsolosluğumuz bünyesinde aynı zamanda Din Hizmetleri Ataşeliği de kançılaryamızda vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

Başkonsolosluğumuz bünyesindeki Ticaret Ataşeliğimiz ise “Via Cesare Battisti, 8 – 20122 Milano” adresinde hizmet vermektedir.

Başkonsolosluğumuz çalışma saatleri hafta içi 9:00-13:00 / 14:00-17:00'dir. Vatandaşlarımızın başvuru ve işlemleri  hafta içi 09:00-12:00 saatleri arasında kabul edilmektedir. e-pasaport başvurusunda bulunacak veya dövizli askerlik ödeme işlemi (diğer askerlik işlemleri hariç) vatandaşlarımızın www.konsolosluk.gov.tr
adresli web sitemizden randevu almak suretiyle Başkonsolosluğumuza müracaat etmeleri gerekmektedir.  

Konsolosluk hizmetlerimize ilişkin ayrıntılı bilgilere sitemizden (http://milano.bk.mfa.gov.tr/AgencyInfoNotes.aspx) ve www.konsolosluk.gov.tr adresinden ulaşabilir, bilgi taleplerinizi ve sorularınızı consolato.milano@mfa.gov.tr e-posta adresimize iletebilirsiniz. Konsolosluk servisi görevlilerimizle doğrudan telefon görüşmesi yapmak için lütfen mesai günlerinde saat 15 ile 17 arasında +39 02 31836800 numaralı telefondan arayınız.